Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doğada Kamp Yapmak
#1
Tabiatta kamp inşa etmek, geceyi suskun ve parlak yıldızlar altında tabiatta geçirmek hayat sürdüğümüz kent ortamının kargaşasından bizi tek müddetliğine uzaklaştırır. Tabiat bizi yanlızca dinlendirmez, bu arada algımızı açar, duyularımızı keskinleştirir ve bizlere unutulmaz tek deneyim kazandırır. Hayat sürdüğümüz kentin ne kadar gürültülü olduğunu içindeyken değil doğadayken henüz iyi anlarız. Zira kentin gürültüsünü o kadar defa kanıksamışızdır ki farkında dahi olmadan yaşantımızın tek parçası olarak algılarız.

Doğada eğlenceli ve güvenilir tek şeklinde kamp inşa etmek için kimi esas kampçılık ve tabiatta hayat kaidelerini kesinlikle bilmemiz gerekir.

Kamp Inşa etmek İçin Ihtiyaç duyulan Malzemeler


Doğada kamp kurmayı ve gecelemeyi planlıyorsak günübirlik tabiat yürüyüşlerinde yanımıza aldığımız malzemelere ek kimi kamp ekipmanlarına da gereksinim duyarız. Mevsime makul tek çadır ve uyku tulumu, donuk, su ısıtmak ve yemek inşa etmek için Ocak ile başka mutfak malzemeleri ve baş lambasını öncelikli olarak sayabiliriz. Çadır ve uyku tulumu tabiatta konforlu ve güvenilir tek gece geçirmek için epey önemlidir. Bu malzemeleri satın alırken ihtiyaçlarımızla örtüşecek özellikte olmaları konfor, taşıma basitliği ve fiyat yönünden ehemmiyet taşır.

Çadırlar kullanılacak mevsime göre üç, dört ve beş mevsim çadırlar olarak sınıflandırılır. Üç mevsim çadırlar çoğunlukla ilkbahar, yaz ve güzde kullanılır. Kampçılık için makul, hafif çadırlardır. Her mevsim çadırlar zorlu kış şartlarında sarfedilen çadırlardır. Dayanıklı olmalarının yanında üç mevsim çadırlara göre bir miktar henüz ağır ve pahalıdırlar. Beş mevsim çadırlar ise sıra dışı şartlarda ve yüksek irtifada sarfedilen dağcılık çadırlarıdır.


Kamp çadırları çoğunlukla iç ve dış tenteden oluşur. Dış tente çadırı yağmurdan korur.
Çadırlar ayrı olarak içerisinde kalabilecek şahıs sayısına göre de sınıflandırılır. Tek, iki ve üç kişilik çadırlar en süregelen olanlardır. Piknik yapar iken sarfedilen devasa ebatlı çadırlar sırt çantasında ulaştırmak için çok ağırdır. Bu nedenden dolayı tabiat yürüyüşlerinde ve kamp yapar iken seçenek edilmemelidir.

Uyku tulumu soğuktan koruyan ve konforlu tek uyku için gerekli ehemmiyetli tek şahsi kamp malzemesidir. Çoğunlukla elyaf ya da kaz tüyünden imal edilir. Uyku tulumu alırken üstünde yazan hararet derecelerinin ne manaya yaklaştığını bilmemiz gerekir. Zira ihtiyacımıza makul tek uyku tulumu seçmezsek hem gereğinden çok masraf yapar hatta ağır yük ulaştırmak mecburiyetinde kalırız.

Bir uyku tulumunun sıcak tutma özelliği, üzerindeki etikette yazan iki hararet derecesi ile verilir: konfor ve sıra dışı hararet dereceleri. Konfor derecesi, uyku tulumunun içerisinde üşümeden, konforlu tek şeklinde uyunabilecek dış bölge hararet derecesini gösterir. Sıra dışı derecesiyse tulumun kullanılabileceği en düşük dış bölge ısısını ifade eder. Mesela konforu 4ºC, sıra dışı derecesi -18ºC olan tek tulumda dışarının ısısı 4ºC olduğunda tulumun içerisinde üşümeden, kolaylıkla uyuyabiliriz. Dışarının ısısı -18ºC’ye düştüğünde defa konforlu olmasa da bu tulumu kullanabiliriz. Konfor hararet derecesi düşük olan uyku tulumlarının maliyeti diğerlerine göre henüz yüksektir.

İlkbahar, yaz ya da güzde yapılacak kamplarda hararet dereceleri 4/6ºC olan uyku tulumları yeterlidir. Kaz tüyü tulumlar elyaf tulumlara göre henüz hafiftir. Fakat ıslandıklarında elyaf tulumlara göre henüz uzun müddette kururlar.

Konfor yönünden yanımıza almayı unutmamamız lüzumlenen tek başka kamp malzemesiyse mattır. Donuk, uyku tulumunun altına serilir ve ısı yalıtımı sağlar. Donuk vasıtası ile zemindeki engebeler daha düşük hissedilir. Son zamanlarda şişme matların tüketimi henüz yaygındır. Bu matlar hem iyi tek ısı yalıtımı sağlar hatta sırt çantasında daha düşük yer kaplar.

Kampta yemek inşa etmek için yanlarımızda sırt çantasında taşınabilecek boyutta ve ağırlıkta kamp ocağı ve ocağa makul yakıt ile mutfak malzemeleri bulundurmalıyız. Yemek için enerji kıymeti yüksek, ağırlığı ve hacmi ufak yiyecekler (örneğin konserve ve hazır çorba) ya da basit pişirilebilecek hazır yiyecekler seçenek edilmelidir.

Kampı Nereye Kurmalıyız?

Hem konfor hatta güvenlik yönünden tabiatta kamp kuracağımız yerin belirlenmiş özelliklere sahip olması gerekir. Çadır kuracağımız alan eğimli ve engebeli olmayan, oldukça düz tek alan olmalıdır. Tabanda çadırı delebilecek ve bizi rahatsız edebilecek sivri kaya çıkıntılarının ve ağaç köklerinin olmamasına ilgi etmeli, varsa kabaca temizlemeliyiz.

Çadır kurmaya defa makul görünse de kuru dere yataklarına ve eğimli arazilere kamp kurmamalıyız. Dere yatakları su yolu bulunduğu için mümkün tek sağanak yağmurda defa hızlıca ön görü edemeyeceğimiz büyüklükte tek su baskın yoluna dönüşebilir. Yağmur yağma olasılığının düşük bulunduğu yaz aylarında bile bu alanlara çadır kurmaktan kaçınmalıyız.

Su gereksinimizi karşılamak için içme suyunun bulunduğu alanlarda kamp kurmalıyız. Fakat o bölgedeki su ihtiyacını karşılamak için yayınlanacak hayvanları ürkütmemek yerine çadırlarımızı suyun derhal yanına değil yakınına kurmalıyız.

Eğer çimenlik tek arazide uzun süreli kamp yapacaksak (örneğin tek hafta ve henüz uzun) çadırımızın konumunu belirli sürelerle değiştirmeliyiz. Böylelikle çadırın altında kalan nebat örtüsünün kendisini yenilemesine olanak sağlarız.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi