Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bursa’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer
#1
Bursa’da Kesinlikle Gezilmesi Lüzumlenen 5 Yer
Bursa’da gezilecek yerleri tek tek türle hudutlandırmak olası değildir. Tarihi güzelliklerden tabiat harikalarına birçok görünüm Bursa’da birlikte bulunur. Bursa merkezde gezilecek yerler daha fazla tarihi mekanlarken, kazalarında gezilecek yerler tabiat güzelliklerini oluşturur. Osmanlı Devleti’nin tarih sahnesinde uzun seneler yer aldığı bu kentte, Osmanlı kültürüne değin çoğu tarihi yapıtı de görebilirsiniz. Bursa’da gezilecek onlarca yer olsa da kesinlikle görülmesi lüzumlenen 5 yer şöyle listelenebilir:

Ulu Camii:
Bursa’nın Ayasofya’sı olarak malum Ulu Camii, içinde Osmanlı döneminden birçok esere yer verir. Herkesçe malum Hacivat- Karagöz oyunlarının da bu caminin inşaatında başladığı rivayet edilir. 1400lü senelerde 1.Bayezid’in yaptırdığı camii, Türkiye’deki en devasa camilerden biridir.

Saltanat Kapısı:
Bursa’daki tarihi mahalle Tophane’nin içinde bulunan Saltanat Kapısı, Osmanlı’nın Bursa’ya girerken kullandığı kapı olarak biliniyor. Her cuma günü mehter marşı ve ışık gösterilerinin yapıldığı Saltanat Kapısı, Bursa’da görülmesi lüzumlenen yerlerden.

Irgandı Köprüsü:
Bursa’da tespit edilen bu köprünün dünya genelinde yanlızca 3 misali bulunuyor: Floransa, Venedik ve Bulgaristan/Lofça. Bursa’da sevgiliyle gezilecek yerler arasına da dahil edilebilecek bu tarihi yerin içerisinde, el sanatlarının sergilendiği çarşılar bulunmaktadır.

Tirilye:
Traklar, Misyalılar, Antik Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar doğrulusunda sarfedilen bu mevki, sokakları ve tarih dolu meydanlarıyla Bursa’ya gelenlerin ziyaret ettiği noktalardan. İmbat rüzgarının hakim bulunduğu bu alanda, zeytin epey meşhur. Buranın ismi hep değişmiş fakat halk ısrarla Tirilye demiş. Hem de 1909 seneninde Mahmut Şevket Paşa’nın da ismi verilmiş. Tek devre Zeytinbağı şeklinde de bilinmiş. Bu alanda çok sayıda zeytinlik yer aldığı için bu ismi almış. Siz de Tirilye’ye geldiğinizde zeytin ağaçları arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Trilye şeklinde de bilinir.

Uludağ:
Kış turizminin en gözde mekanlarından bir tanesi olan Uludağ, her yıl binlerce şahsa ev sahipliği yapıyor. 2543 metre yüksekliğindeki Uludağ üstünde tespit edilen kayak merkezindeki, her yıl etkinlikler ve festivaller düzenleniyor. Geçmiş zaman keşiflerin inziva yeri olarak sarfedilen bu mevki, şimdilerde kış turizminin en ehemmiyetli noktalarından biri durumuna gelmiş.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi